ويسکومتر چرخشي

 

ويسکومتر چرخشي (Rotational Viscometer)

مدل NDG-1 ساخت اسپانیا است. برای تعیین ويسکوزيته محلول ها از رنج 10 تا 100000 ميلي پاسکال. ثانيه استفاده می شود. از  کاربردهای آن در اندازه گيري ويسکوزيته سيالاتي مثل روغن ها، رنگ ها، داروها، معرف ها و ... می باشد.

 

کانداکتیویتی متر آزمایشگاهی پریسماتک

کانداکتیویتی متر آزمایشگاهی پریسماتک  (Benchtop Conductivity meter)  مدل BPTCond و ساخت ایران است.

این دستگاه قابلیت اندازه گیری میزان کانداکتیویتی در واحدهای µs/cm،ms/cm  و دما در واحد درجه سانتیگراد یا فارنهایت دارا می باشد. از ویژگی های این دستگاه میتوان به نمایشگر رنگی لمسی  4.3 اینچی، پراب چهار پل با قابلیت اندازه گیری دقیق، قابلیت ذخیره سازی نتایج حاصل از اندازه گیری 6000 نمونه، کالیبراسیون سریع و آسان و ... اشاره کرد.

 

 

رفرکتومتر (بریکس متر) پریسماتک

 

رفرکتومتر (بریکس متر) پریسماتک (Benchtop Refractometer)   مدل BPTR-50 و ساخت ایران است.

با قرار دادن یه قطره از محلول بر روی منشور این دستگاه و لمس دکمه  شروع، به طور خودکار دمای نمونه به 20 درجه سانتیگراد می رسد و غلظت نمونه را در واحد بریکس اندازه­ گیری می کند. اندازه­ گیری و نمایش غلظت محلول های شفاف و غیر شفاف تا 100% بریکس، دقت 0.05 بریکس، قابلیت ذخیره سازی اطلاعات بر روی حافظه دستگاه و .....  از کاربردهای آن می باشد.

 

آسیاب پر انرژی گلوله‌ای

 

  (High Energy Ball Mill)آسیاب پر انرژی گلوله‌ای  مدل SPEX MM950 و ساخت ایران است.

این دستگاه به شکلی طراحی شده که محفظه آن دارای حرکت 3 بعدی در فضا می باشد. سرعت بالای چرخش آن موجب برخورد شدید گلوله ساینده به مواد داخل محفظه شده و در زمانی بسیار کوتاه نمونه را خرد می کند. آسیاب کردن مواد تا حد نانومتر، آلیاژسازی مکانیکی پودرهای فلزی و امکان انجام واکنش های شیمیایی تحت خلا یا گاز محافظ از کاربردهای آن است.

 

دستگاه اندازه گیری زاویه تماس

 

دستگاه اندازه گیری زاویه تماس  (Contact angle measurement device)  مدل CA-500A ساخت ایران است. زاویه تماس مایعات در سطح مواد جامد را به صورت تصویری محاسبه می کند. این دستگاه مجهز به یک دوربین Dino-Lite با قابلیت عکس‌برداری از قطره و دارای نرم افزار سنجش زاویه تماس قطره با سطح مورد نظر است. کاربرد آن در زمینه ی بررسی نتایج حاصل از اصلاح سطح در علوم مهندسی سطح و علوم پایه، بررسی ساختار ابر آبگریز و ابر آبدوست سطوح، تغییرات ساختاری سطوح جامد و ..... می باشد.

 

دستگاه التراسونیک هموژنایزر

 

 

دستگاه التراسونیک هموژنایزر (Ultrasonic Homogenizer) مدل FAPAN 400R ساخت ایران با قدرت بالا است.

دارای توان 400 وات با پروب تيـتـانـيـومـی با نوک 5 میلی متر و فرکانس 20 کیلوهرتز است. دستگاه قابليت تنظيم تـوان خروجی، تنظيم زمان پالس و تايمر است. از کاربردهای آن در زمینه ی مرتبط با نانوفناوری به­ ویژه جهت تهیه نمونه های هموژن از مواد نانو،پخش نمونه، امولسیون نمودن نمونه های مایع می باشد.

 

شيكر آزمايشگاهی رفت وبرگشتی

 

شيكر آزمايشگاهی رفت وبرگشتی (Orbital motion HOLDEKER) مدل  D5000ساخت ایران است.

این دستگاه برای کاربردهایی نظیر کشت سلولی ، مطالعات حلالیت و استخراج های سلولی استفاده می­شود. دستگاه دارای صفحه ای است که از یک سمت به سمت دیگر برای همزدن مواد در ظروف آزمایشگاهی جابجا می­شود .

 

کروماتوگرافي مايع با کارايي بالا HPLC

 

 

کروماتوگرافي مايع با کارايي بالا (High Performance Liquid Chromatoghraphy) از کمپانی Jasco و ساخت ژاپن است.

جهت شناسايي (تجزيه کيفي)  و تعيين مقدار (تجزيه کمي) اجزا تشکيل دهنده يک مخلوط، با استفاده از آشکارساز جذبي و ضريب شکست استفاده می شود. کاربرد آن برای جداسازی و آنالیز گونه هاي نافرار يا ناپايدار حرارتي از جمله داروها، کربوهيدراتها، قندها و ... می باشد.

 

کروماتوگرافي گازي GC

 

کروماتوگرافي گازي (Gas Chromatoghraphy )

از کمپانی Beifen مدل  3420A  و ساخت چین است. از آن جهت شناسايي (تجزيه کيفي) و تعيين مقدار (تجزيه کمي) اجزا تشکيل دهنده يک مخلوط، با استفاده از آشکارساز يونش شعله اي و هدايت گرمایی استفاده می شود. همچنین برای آناليز ترکيبات آلي با نقطه جوش کمتر از 300 درجه سانتي گراد به کار میرود.

 

طيف سنج جذب اتمی AAS

 

 

طيف سنج جذب اتمی (Atomic Absorption Spectroscopy ) از کمپانی  Buck Scientific، مدل 210-VGP و ساخت امریکا است. از این دستگاه برای اندازگیری غلظت عناصر سنگین استفاده می شود. کاربرد آن در زمینه تحقیقاتی نمونه هاي آب، خاک و فاضلاب می باشد.

 

کالريمتري روبشي تفاضلي DSC

 

کالريمتري روبشي تفاضلي    ( Differential scanning calorimetry ) از کمپانی BAHR Thermoanalyse GmbH، مدل DSC 320 و ساخت آلمان است. جهت اندازه گيري نقطه ذوب، تخريب و نقطه کريستال شدن پليمرها از دماي محيط تا 500 درجه سانتيگراد استفاده می شود. کاربرد آن در زمينه تحقيقاتي ترکيبات پليمري می باشد.

 

طيف سنجي زير قرمز

 

 طيف سنجي زير قرمز (FT-IR Spectrometer) از کمپانی Rayleigh ، مدل  WQF-510A و ساخت چین است. برای شناسايي ترکيبات آلي و گروه هاي عاملي آنها استفاده می شود. کاربرد آن در زمینه تحقیقات بنیادي و کاربردي رشته هاي علوم پایه و فنی و مهندسی براي آنالیزهاي کمی و کیفی و تعیین ساختار مولکولی ترکیبات مختلف می باشد.

 

BOD متر

 

BOD متر  (Biochemical Oxygen Demand )

 از کمپانی Lovibond و ساخت آلمان است. برای تعیین میزان اکسیژن مورد نیاز میکروارگانیسم ها در تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی استفاده می شود. از کاربردهای آن در زمینه تحقیقاتی آب و محیط زیست است.

 

 

COD متر

COD متر ( Chemical Oxygen Demand )  

از کمپانی Lovibond و ساخت آلمان است. برای اکسید کردن مواد آلی موجود در یک نمونه در حضور مواد اکسید کننده در درجه حرارت بالا استفاده می گردد. همچنین برای تعیین میزان اکسیژن مورد نیاز برای اکسیداسیون جهت زمینه تحقیقاتی آب و محیط زیست به کار میرود.

 

 

سانتریفیوژ

 

سانتریفیوژ (Centrifuge) 

یونیورسال مدل PIT 320 و ساخت ایران است. سرعت چرخش بالا RPM=9000 جهت انجام سانتریفیوژ به کار می رود.

 

آون معمولی

 آون معمولی ( Oven)

از کمپانی Lab. Companion، مدل ON-01E و ساخت کره است که با کنترل دما بین 15 تا 220 درجه سانتی گراد جهت گرم کردن به کار میرود.

 

 

کوره

 

کوره ( Electric Muffle Furnace ) 

از کمپانی SHINSAENG، مدل SEF-202P و ساخت کره است و تا رنج دمایی 1000 درجه سانتی  به کار می رود.

 

pH متر

 

 PH متر  (PH meter ) 

از کمپانی ΩMetrohm، مدل 744 pH meter و ساخت سوئیس برای تعیین PH  میباشد.

 

حمام التراسونیک

 

حمام التراسونیک (Ultrasonica bath)

مدل Sonica 3200L ETHS3  و ساخت ایتالیا برای دیسپرس کردن می باشد.

 

ترازوی آنالیتیک

 

ترازوی آنالیتیک ( Analytical Balance )

از کمپانی VIBRA مدل HT میباشد. جهت توزین مواد با دقت 0.0001 تا 220 گرم به کار میرود.

 

اسپکتروفتومتر فرابنفش- مريي

 

دستگاه اسپکتروفتومتر فرابنفش- مريي

(UV/Visible Spectrophotometer) ​ 

از کمپانی Rayleigh، مدل uv-2601 ساخت چین میباشد. از آن برای اندازه گيري ميزان جذب نور توسط محلول ها در طول موج هاي مريي و فرابنفش و اندازه گيري غلظت عناصر به طور مستقيم در نمونه به کار می رود.