گرايش‌های كارشناسی

 

همه دانشجويان در دوره کارشناسي مهندسي شيمي در مجموع 121 واحد درسي يکسان از سه گروه درسي به نام هاي دروس "عمومي"، "پايه" و "دروس اصلي" را مي‌گذرانند و 19 واحد باقيمانده به دروس تخصصي و اختياري اختصاص دارد. در حال حاضر دروس تخصصي و اختياري  در سه گرايش جداگانه به نام­هاي

 "بيوتکنولوژي

                       "پتروشيمي" و

                                              "پليمر"

ارائه مي‌شوند. دانشجويان جديد ورودي در نيمسال­هاي اول و دوم فرصت دارند در يک بررسي همه جانبه، يکي از گرايش ها را انتخاب و دروس تخصصي و اختياري خود را در يکي از اين مجموعه­هاي تخصصي  بگذرانند. انتظار مي رود که مهندسان جوان در بدو استخدام پس از يک دوره آموزشي کوتاه مدت در محيط کار بتوانند صنايع شيميايي گوناگون را مورد بهره برداري و كنترل قرار داده و توانمندي و مسئوليت پذيري  خود را نشان دهند. دروس تخصصي و اختياري احتمال يافتن کار در صنايع خاصي را افزايش و دوره زماني آشنايي با محيط کار را تا حدي کاهش مي‌دهد.

در نهايت اختصار با گرايش‌هاي موجود در دانشکده آشنا شويد:

 

صنايع بيوتکنولوژي:

کاربرد بيوتکنولوژي در صنعت منجر به توليد محصولات گوناگون با صرف هزينه و انرژي کمتر، ضايعات اندک و کمترين اثر مخرب بر محيط زيست مي شود. بنابر گزارش سند ملي زيست فنآوري جمهوري اسلامي ايران (مورخ 8/5/82) در حال حاضر در داخل کشور صنايع مختلفي از روشهاي بيولوژيکي استفاده مي کنند که در وضعيت مطلوب در توليد 30% از فرآورده ها از روشهاي بيولوژيکي استفاده خواهد شد. نيروي انساني متخصص در زمينه بيوتکنولوژي در وضعيت موجود در کشور 20 نفر در ميليون مي باشد که براي رساندن اين تعداد به 200 نفر در ميليون برنامه ريزي شده است.  به طورکلي دانش آموختگان گرايش بيوتکنولوژي علاوه بر دانش مهندسي شيمي با علوم زيستي نيز آشنا شده و آن را در صنايع زيربط به کار مي­برند.
 

صنايع پتروشيمي:

از استن به عنوان نخستين محصول در صنايع شيميايي نام برده مي شود که در سال 1920 به به بازار مصرف ارائه شد. از آن زمان تا به حال هر ساله هزاران هزار محصول شيميايي روانه بازار مصرف مي شوند. توسعه صنايع شيميايي به دلايل چندي از جمله ارزان و در دسترس بودن مواد اوليه، روشهاي متنوع و پيشرفته توليد، افزايش تقاضا و ارزش افزوده  بالا در برنامه هاي توسعه کشورها جايگاه ويژه اي دارد. يك مثال ساده تبديل نفت خام در پالايشگاه ها به طيف وسيعي از فرآورده هاي نفتي مي باشد كه هر يك به عنوان ماده اوليه مي ‌تواند در صنايع پتروشيمي به محصولات با ارزش ديگر و در صنايع پائين دستي ديگر به محصولات گوناگوني ديگري تبديل گردد.

 

صنايع پليمر:

پوست و موي انسان، لاستيك ها و پلاستيك ها همه در گروه پليمر جاي مي­گيرند و با اطمينان مي توان گفت كه پيشرفت هاي جديد در زمينه الكترونيك، مخابرات، عمران، اتومبيل سازي، هوا فضا و... مديون گسترش پليمرها و صنايع پليمري مي باشد. پليمر (بسپار) همان طور كه از نامش پيداست به مولكولهاي بزرگ كه از اتصال تعداد زيادي واحد سازنده منومر (تكپار) تشكيل شده اطلاق مي‌شود و به صنايعي كه در توليد اين مواد و يا استفاده از اين مواد براي توليد محصولات پليمري فعاليت مي‌كنند صنايع پليمر گفته مي‌شود.